
Anbefaler fagprofilen «Helse, organisasjon og teknologi»
Rektor anbefaler at OsloMets nye campus i Lillestrøm sentrum utvikles med en fagprofil knyttet til helse, organisasjon og teknologi. Universitetsstyret fatter sitt vedtak 31. oktober.
Rektor Christen Krogh legger i universitetsstyremøtet 31. oktober frem sin anbefaling til faglig profil for OsloMets nye Campus Romerike i Lillestrøm sentrum.
Etter en bred medvirkningsprosess anbefaler universitetsledelsen campusprofilen “Helse, organisasjon og teknologi”.
– Jeg mener denne fagprofilen vil gi det beste grunnlaget for utvikling av universitetet, og svarer best på samfunnets og regionens behov for kompetanse og kunnskap, sier rektor Christen Krogh.
Les hele styresaken med utdypet begrunnelse for anbefalingen (opengov.com).
Profilen innebærer at fagmiljøene som er på Kjeller i dag etablerer seg på den nye campusen sammen med deler av utdanninger og fagmiljøer fra Handelshøyskolen og Institutt for informasjonsteknologi.
Vekstpotensial
– Teknologi-, økonomi- og ledelsesfag er viktige både i offentlig og privat sektor. Dessuten er de helt nødvendige for å løse velferdssamfunnets framtidige oppgaver i helse- og omsorgssektoren, sier rektor Christen Krogh.
Han trekker frem vekstpotensialet for Handelshøyskolen og Institutt for informasjonsteknologi på Campus Romerike, både når det gjelder rekruttering og faglig utvikling.
– Begge institutter har populære studier med med lange ventelister, og kunnskapen kandidatene har når de er ferdig med utdannelsen sin er ettertraktet i arbeidslivet.
– Med den anbefalte profilen vil imidlertid flesteparten av fagmiljøene være de som har aktivitet på Kjeller i dag, som sammen med de nye fra Pilestredet vil utgjøre kjernen i ny Campus Romerike.
Grundig vurdering
– Vi mottok over 40 svar på høringen om faglig profil, både fra universitetets enheter og eksterne interessenter, i tillegg til innspill fra enkeltpersoner. Sekretariatet og universitetsledelsen har gjort grundige vurderinger av de tre alternative fagprofilene både i lys av innspillene og de prinsippene organisasjonen la til grunn for etablering av ny Campus Romerike, sier rektor Christen Krogh.
Les alle innspillene på nettsidene til campusprogrammet (klikk på menypunktet “Høring - innhold Campus Romerike").
– Jeg er glad for det store engasjementet som har vært til nå, og håper vi kan beholde energien i det videre arbeidet etter styrets vedtak. Vi har nå en unik mulighet til å utvikle en spennende universitetscampus for framtida, sier rektor.
Bygge kapasitet
Etter at styret har fattet sitt vedtak 31. oktober, vil rektor utarbeide en hensiktsmessig beskrivelse av den vedtatte profilen som sendes til Kunnskapsdepartementet. Denne vil departementet kunne bruke i sitt videre arbeid med å kvalitetssikre konseptvalgutredningen.
Universitetsledelsen vil deretter utarbeide en plan for hvordan fagmiljøene som skal etablere virksomhet på den nye campusen, kan forberede seg ved å bygge opp kapasitet. Planen skal ha tiltak både for fagmiljøene på Kjeller, og fagmiljøene som i dag kun er lokalisert i Pilestredet.