Informasjon til hovedveileder ved LUI - Ansatt

Informasjon til hovedveileder ved LUI

Informasjon til hovedveileder ved LUI

Dette er en huskeliste med informasjon som er spesielt viktig for hovedveileder i forbindelse med innlevering av avhandling og disputas.

Beskrivelse av krav til avhandling samt prosess knyttet til innlevering av avhandling og disputas finnes i ph.d.-forskriften og i  utfyllende retningslinjer for utdanningsvitenskap for lærerutdanning.

Hovedveileder bør gjøre fakultetets ph.d.-administrasjon oppmerksom på at innlevering av avhandling er nært forestående, slik at nødvendige forberedelser kan starte.

Forslag til bedømmelseskomité

  • Forslaget til bedømmelseskomité utformes på eget skjema (word-fil) og sendes til fakultetets ph.d.-administrasjon. Fakultetet har kontakten med de foreslåtte personene, og vil samle inn habilitetserklæringer og CV-er. Veiledergruppen skal foreslå minst fire personer til komiteens første- og andreopponent, og minst én person som skal være komiteens administrator. De foreslåtte opponentene kan endre på hvem som er best egnet som første- og andreopponent.
  • De foreslåtte personer må oppfylle forvaltningslovens habilitetskrav (word-fil). All kontakt med de foreslåtte personer foregår via fakultetet, som sender ut informasjon og tilbud om å stille i bedømmelseskomiteen. 
  • Forslaget skal begrunnes og vise hvordan komiteen samlet dekker avhandlingens fagfelt.
  • Forslaget blir så vurdert av ph.d.-programledelsen. Merk: Komiteen oppnevnes når kandidaten har fått godkjent innleveringen. Fakultetet sender da ut oppnevningsbrev til komiteens medlemmer.
  • Når avhandlingen er levert og bedømmelseskomiteen er oppnevnt skal all kommunikasjon mellom komiteen og kandidat/veiledere gå igjennom ph.d.-administrasjon. Dette er for å forhindre habilitetsproblemer.

Følgende kriterier gjelder ved oppnevnelse av medlemmer

  • Forslåtte komitemedlemmer skal ikke være i samme forskningsgruppe som veiledere.
  • Foreslåtte komitemedlemmer skal ikke ha publisert med kandidaten eller veilederne innen de siste fem årene.
  • Begge kjønn er representert.
  • Minst ett av medlemmene er uten tilknytning til universitetet.
  • Minst ett av medlemmene har hovedstilling ved en utenlandsk institusjon.
  • Alle medlemmer har doktorgrad eller tilsvarende kompetanse (professor).
  • Flertallet i bedømmelseskomiteen er eksterne medlemmer.
  • Komiteleder skal være ansatt på OsloMet.
  • Midtveis- eller sluttleser kan ikke være komiteleder eller opponent.

Reise og opphold for eksterne veiledere

Ph.d.-programmet kan dekke billigst mulig reise og én hotellovernatting for eksterne veiledere.

Kontakt ph.d.-administrasjonen (e-post) dersom du har spørsmål.