Streik ved OsloMet  

Nyhetportlet

Fasadebilde av bygg i Pilestredet med OsloMet-logo.

Streik ved OsloMet  

Streiken er over etter at regjeringen varslet tvungen lønnsnemnd onsdag 5. juni.

Saken er oppdatert 5. juni kl. 09.02.

Regjeringen har varslet tvungen lønnsnemnd for Akademikerne og streiken for denne gruppen er over. Unio-streiken fortsetter og ble trappet opp fra mandag 3. juni.

LO og YS kom på overtid til enighet med staten. Totalt 65 ansatte som er organisert i Unio har vært i streik fra mandag 27. mai.

Unio tok ut ytterligere 31 ansatte ved OsloMet i streik fra mandag 3. juni og totalt 96 ansatte var i streik. 

Konsekvensene for virksomheten ved OsloMet vil foreløpig være begrenset. I hovedsak går de fleste eksamener som normalt.

Etter opptrapping av streiken fra 3. juni vil noen muntlige eksamener ved Fakultet for lærerutdanning og internasjonale studier og Fakultet for helsevitenskap bli utsatt. De dette gjelder vil få direkte beskjed. Streiken vil også føre til forsinkelser i sensuren. Hvis streiken blir langvarig vil det også kunne få konsekvenser for utskriving av vitnemål. 

– Vi jobber fortløpende med å kartlegge hvilke praktiske konsekvenser streiken vil få for ansatte og studenter, og vil kontinuerlig oppdatere informasjonen til de berørte, sier fungerende HR-direktør Inger Johanne Stantin Olafsen.

Konsekvenser av streiken

Følg med på ansattsiden om streik som oppdateres jevnlig med informasjon om hvilke aktiviteter og tjenester som eventuelt blir svekket eller som midlertidig opphører som følge av streiken, etter hvert som den trappes opp og flere ansatte blir tatt ut.

Her finner du all informasjon som har gått ut til studentene ved OsloMet (student.oslomet.no).

Er du tatt ut i streik?

Ansatte som er tatt ut i streik får direkte informasjon fra sin fagforening.

Mens du er i streik, skal du ikke utføre noen arbeidsoppgaver eller bruke OsloMets systemer.

Les spørsmål og svar om hva du kan og ikke kan gjøre mens du er i streik.