Erasmus+ ansattstipend for opplæringsopphold
-
Ingen utlysning høsten 2025
Det blir dessverre ingen utlysning av Erasmus + ansattstipend med frist 15.mai grunnet manglende midler. Informasjon om ny utlysning og ny frist for å søke om Erasmus+ ansattstipend for 2026 vil være tilgjengelig innen starten av høstsemesteret.
-
Hvor mye kan du få og hva kan du bruke stipendet til?
Hvor mye kan du få?
Summen av stipendet avhenger både av hvor du skal og hvor lenge du skal være borte. Les mer om satsene for oppholdsstipend og reisestipend.
Hva kan det brukes til?
Opplæringsstipendet kan du for eksempel bruke til:
- Jobbskygging for å lære av kollegaers erfaringer og beste praksis.
- Deltakelse på seminarer, workshops (ikke konferanser).
- Deltakelse på Erasmus+ Partner Week, Staff Training Week, International Week (staffmobility.eu).
- Språkkurs i et språk du har behov for i jobben din.
- Deltakelse på metodekurs.
Her har vi samlet noen eksempler på hvordan du kan bruke Erasmus+ opplæringsstipend, les og bli inspirert!
Hvor kan jeg dra?
Du har mange muligheter når du skal finne ut hvor du skal reise, men du må dra til et av landene som er med i Erasmus+. Det vil si enten et av de 27 EU-landene, eller Island, Liechtenstein, Tyrkia, Nord-Makedonia eller Serbia.
OsloMet har partnerinstitusjoner i de fleste av landene som er med i Erasmus+. Bruk oversikten over utenlandske studiesteder som OsloMet kan sende studenter på utveksling til, for å finne europeiske institusjoner som vi har Erasmus+ avtaler med.
Du kan også reise til bedrifter, organisasjoner, skoler, offentlige etater eller lignende i Erasmus + landene.
Du kan ikke lenger reise til England, Skottland, Wales og Nord-Irland.
-
Søknad, søknadskriterier og frister
- Du må ha en klar plan for oppholdet og hvilken institusjon du skal reise til.
- Planen og tidspunktet for oppholdet ditt må være avtalt med din nærmeste leder. Dersom planen endres, må dette avtales med og godkjennes av din nærmeste leder.
- Du må ha et aktivt ansettelsesforhold ved OsloMet (fast eller midlertidig). Du kan ikke søke om du har gått av med pensjon eller er ansatt under pensjonistvilkår.
- Oppholdet skal vare minimum 4 dager, hvorav minst 2 dager må være oppholdsdager med faglig innhold, og maksimum 60 dager.
- Språkkurs må tas i et land der språket du skal lære er lokalspråk. På den måten får du øvd deg på å bruke det også etter at kursdagen(e) er slutt.
- Får du allerede støtte til oppholdet fra andre EU-samarbeidsprogram/prosjekt, kvalifiserer du ikke til stipend.
- Har du fått Erasmus+ ansattstipend tidligere, og dette oppholdet er avsluttet, må du ha levert inn all nødvendig dokumentasjon for å kunne søke på nytt.
Søknadsskjema og frister
Høsten 2025: Det blir dessverre ingen utlysning av Erasmus + ansattstipend med frist 15.mai grunnet manglende midler. Informasjon om ny utlysning og ny frist for å søke om Erasmus+ ansattstipend for 2026 vil være tilgjengelig innen starten av høstsemesteret
Kun søknader som kommer innen fristene blir behandlet.
Får du innvilget stipend, må det benyttes innen utgangen av semesteret som du har fått støtte til. Du kan ikke flytte oppholdet til neste semester.
-
Har du fått innvilget søknaden?
-
Under og etter oppholdet