Sikkerhetsmåneden 2025

Nyhetportlet

Bilde av fasade av bygg på studiested Pilestredet.

Sikkerhetsmåneden 2025

Sikkerhetsmåneden oktober er her. Sammen gjør vi en felles innsats for å øke engasjementet, bevisstheten og kunnskapen vår om hvordan vi alle kan bidra til god sikkerhet ved OsloMet. 

Også i år har OsloMet aktiviteter for å gi vår felles bevissthet og kunnskap om sikkerhet et løft. Det handler både om å forebygge at ting går galt, og å vite hva vi kan gjøre dersom noe likevel skjer. 

Gjennom oktober kan du delta på foredrag, lese artikler på ansattnettsidene om ulike temaer innenfor sikkerhetsområdet og delta på e-læringer med tips til hva hver enkelt av oss bør være bevisst på.  Det er også flere stands for studenter i løpet av oktober. 

Viktig at vi alle har kunnskap

Arbeidet med sikkerhet er sammensatt, og handler om hvordan vi sikrer OsloMets verdier, som vi definerer som liv og helse, informasjon og informasjonssystemer, materiell og objekter. 

– Vi jobber godt og systematisk med sikkerhet ved OsloMet. Det er viktig at vi alle har kunnskap om ulike risikofaktorer for å kunne gjøre trygge valg i arbeidshverdagen. Jeg oppfordrer alle ansatte til å følge e-læringene gjennom oktober, og sette seg inn i informasjonen på sikresiden.no.  Sikresiden.no er et viktig verktøy for økt kunnskap om sikkerhet, sier sikkerhetsleder ved OsloMet Stian Rabe.

E-læringer  på e-post i oktober

Alle ansatte vil gjennom oktober motta e-post fra course@nanolearning.com med trygg lenke til e-læringer som sikresiden.no har utviklet. E-læringene tar for seg flere ulike temaer, fra beskyttelse mot dataangrep til ansvarlig internasjonalt samarbeid.  

- Ved å gjennomføre e-læringene, øker vi engasjementet og kunnskapen om hvordan vi alle kan bidra til god sikkerhet ved OsloMet, og hva vi skal gjøre dersom uønskede hendelser oppstår, sier Rabe.  

I styringsdokumentet for sikkerhet og beredskap ved OsloMet kommer det også tydelig frem at opplæring og bevisstgjøring er viktig for at sikkerheten skal bli god. 

Aktiviteter under sikkerhetsmåneden

Uke 41 Egenberedskap og lederopplæring i personellsikkerhet  

Uke 42 og 43 Informasjonssikkerhet og personvern 

  • Tirsdag 14. oktober kl .12.00-13.00 foredrag "Forskningens stilling i personvernregelverket". OsloMet sitt personvernombud Simon Gogl fra Sikt holder et digitalt foredrag rettet mot forskere med tema «Forskningens stilling i personvernregelverket: Litt om ansvar, risiko og tillit.»  Meld deg på her.
  • Onsdag 15. oktober kl. 11.00-15.00 stand om informasjonssikkerhet og personvern i Studenthallen, Pilestredet (P52). Fagansvarlig for personvern Julie Dessen og Gustav Birkeland, som har ansvaret for informasjonssikkerhet og cybersikkerhet, serverer boller og kaffe og svarer så godt de kan på det du lurer på om informasjonssikkerhet og personvern.
  • Tirsdag 21. oktober kl. 09.30-10.30 foredrag «Research assessments and approvals in Norway​ - a short introduction». OsloMet sitt personvernombud Simon Gogl holder et digitalt foredrag på engelsk for internasjonale forskere. Meld deg på her.

  • Onsdag 22. oktober kl. 13.00 foredrag «Avviksmeldinger i praksis: Risikovurdering av personvernhendelser”. Datatilsynet ved Kristine Stenbro, seksjonssjef teknologi, sikkerhet og tilsyn. Meld deg på her.
  • Torsdag 23. oktober kl 11.00-15.00 stand om informasjonssikkerhet og personvern i Pilestredet 35 (P35), i foajéen. Fagansvarlig for personvern Julie Dessen og Gustav Birkeland, som har ansvaret for informasjonssikkerhet og cybersikkerhet, serverer boller og kaffe og svarer så godt de kan på det du lurer på om informasjonssikkerhet og personvern.

Uke 44 Sikkerhet i en usikker tid

  •  Onsdag 29. oktober kl. 10.00- 11.00, foredrag "Sikkerhet i en usikker tid". Roar Thon er fagdirektør i Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM). Thon beskriver hvordan mennesker bruker teknologi og hvordan dette påvirker sikkerheten i samfunnet, hos virksomheter og for enkeltpersoner. Sted: Kurs og konferansesenteret i Pilestredet 46, rom 318. Meld deg på her.

Kontakt: